Bydgoska Wenecja

Bydgoszcz to stolica województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to ósme co do liczebności mieszkańców miasto w Polsce, stanowiące ważny ośrodek kulturalny, naukowy, akademicki i sportowy. Bydgoszcz położona jest nad Brdą, Kanałem Bydgoskim oraz Młynówką, dzięki czemu miasto jest też ważnym węzłem żeglugi śródlądowej. Miasto, dzięki pięknej zabytkowej architekturze oraz licznym nowym inwestycjom, coraz chętniej jest też wybierane na miejsce wypoczynku. Pobyt w Bydgoszczy to propozycja dla wszystkich osób, które szukają niebanalnego miejsca na spędzenie urlopu (zobacz więcej – noclegi Bydgoszcz – info dla turystów).

Jednym z ważniejszych miejsc na turystycznej mapie Bydgoszczy jest tzw. Bydgoska Wenecja, czyli zespół kamienic wybudowany bezpośrednio nad rzeką Młynówką.

Na początku XIX wieku nad Młynówką stały tylko pojedyncze budynki, ale z czasem, doceniając dobrą lokalizację tego miejsca (łatwy dostęp do wody i lokalizacja w centrum miasta) zaczęto tam budować kamienice i warsztaty. Teren bezpośrednio nad rzeką pełnił funkcję ogrodów, a od roku 1870, kiedy to postawiono na drewnianych palach murowaną ławę również i ten obszar został zabudowany. Zabudowa ta miała charakter mieszkalno-przemysłowy. Kamienice tu zlokalizowane były najczęściej własnością kupców, rzadziej rzemieślników i fabrykantów, którzy prowadzili tu swoją działalność, m.in. mieściła się tu fabryka opakowań, papierosów, czekolady, spirytusu, piekarnie, farbiarnie, rzeźnie, drukarnie, tartak, restauracje.

Ta specyficzna i bardzo malownicza zabudowa, już na początku XX wieku zyskała uznanie turystów, a także artystów, którzy chętnie uwieczniali ją w swoich pracach.

Wenecja Bydgoska (zobacz więcej – Wenecja Bydgoska – info wikipedia) jest także doceniana przez filmowców. Już w roku 1970, miejsce to zostało wykorzystane przy kręceniu jednej ze scen 16. odcinka serialu „Czterej Pancerni i Pies”, w roku 2006 natomiast Bydgoska Wenecja posłużyła za tło w filmie „Magiczne Drzewo”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *