Jelenia Góra – śladami historii miasta

Przepięknie położona u podnóża Karkonoszy Jelenia Góra jest jednym z najciekawszych miejsc województwa dolnośląskiego. Poza walorami przyrodniczymi, uzdrowiskowymi i sportowymi jest to też bardzo piękne, stare miasto, w którym zobaczyć można wiele zabytkowych obiektów.

Dobrze zachowały się fragmenty murów obronnych z XV wieku. Sięgały one ośmiu metrów wysokości, otoczone były suchą fosą, wzdłuż której wytyczona została część dzisiejszych ulic. Basza Zamkowa mieści się przy zbiegu ulic Podwale i Jasnej. Stanowiła ona umocnienie niezachowanej do dzisiaj Bramy Zamkowej. Według miejscowych historyków mogła ulec zniszczeniu w wielkim pożarze w 1549 roku. Podczas prób jej odremontowania zawaliła się, zabijając trzech robotników. Stojącą do dzisiaj wieżę baszty ukończono w roku 1584, później była przebudowywana w XIX wieku i dzisiaj pełni funkcje turystyczne jako wieża widokowa. Wchodząc na górę zobaczyć można strzelnice kluczowe – charakterystyczne otwory w kształcie krzyża. XV-wieczne mury miejskie rozebrane zostały pod koniec dziewiętnastego stulecia. Z trzech bam i 36 bastei zachowała się, oprócz Baszty Zamkowej, także Baszta Grodzka. Trzecią ważną strażnicą strzegącą bramy miasta była Baszta Wojnowska, która miała własne lochy, gdzie trzymano więźniów Pierwsza wieża zawaliła się w 1480 roku grzebiąc pod gruzami pięć osób. Odbudowana, została ostatecznie rozebrana po kilku stuleciach w 1755 roku, a dzisiaj zobaczyć można obrys wieży zaznaczony na bruku oraz odrestaurowaną barokową bramę. Piękny klasycystyczny ratusz, wybudowany w latach 1747 – 49 warto obejrzeć wieczorem, gdy jest przepięknie podświetlony. U jego stóp tętnią życiem bary i kawiarenki. Podziemia tej budowli noszą ślady obecności wcześniejszych gotyckich obiektów. Warto dodać też, że w piwnicy dawniej mieściła się kawiarnia. W roku 1910 na potrzeby powiększenia siedziby miejskich władz połączono ratusz z sąsiednimi kamienicami.

Podczas pobytu w Jeleniej Górze ciekawym miejscem do odwiedzenia jest secesyjny gmach Teatru im. C. K. Norwida, gdzie można zapoznać się bardziej szczegółowo z jego historią. Na tutejszej scenie debiutowali m.in.: Adam Hanuszkiewicz i Kazimierz Dejmek. Jelenia Góra jest miastem pełnym pięknych zakątków i uliczek, a z drugiej strony obiektów turystycznych przygotowanych dla aktywnych i nowoczesnych wczasowiczów. Nie sposób wymienić wszystkich jego atrakcji. Na zwiedzających czeka baza noclegowa oferująca najróżniejsze obiekty. Miejsca zakwaterowania łatwo rezerwować można w internecie na meteor-turystyka.pl. Także w okolicznych miejscowościach znajdziemy kwatery i gospodarstwa oferujące wyżywienie i noclegi. Jelenia Góra to miejsce, w którym warto zatrzymać się na przynajmniej kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *