Jezioro Solińskie – Wołkowyja

Wołkowyja to urokliwa miejscowość leżąca w Bieszczadach nieopodal Jeziora Solińskiego. Właśnie z racji swojego położenia stanowi idealną bazę noclegową i wypadową w góry. Liczne pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery przyjmują gości oraz zapewniają im przytulne spanie (Wołkowyja noclegi / www). Wołkowyja jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, ponieważ oferuje spokój, wypoczynek na łonie natury oraz możliwość zrelaksowania się i zregenerowania sił. Miejscowe Jezioro Solińskie (dodatkowe informacje / www), z racji swojego mniej „komercyjnego” charakteru, przyciąga zaś żeglarzy i miłośników sportów wodnych, którym zależy na bliskim kontakcie z przyrodą. Jezioro to ma swoje początki w latach 60. XX wieku i powstało przez zalanie terenów Soliny, Teleśnicy Sanny, Horodka, Sokolich, Chrewtu i sporej części Wołkowyi.

Głównym powodem stworzenia takiego zbiornika retencyjnego była chęć zagospodarowania hydroenergetycznego Sanu oraz ochrona przeciwpowodziowa. Obecnie jezioro pełni również funkcję rekreacyjną. Przybywają tu chętnie wędkarze, żeglarze, kajakarze oraz turyści i wczasowicze. Można się w jeziorze także kąpać, ale jedynie na wyznaczonych kąpieliskach. W pozostałych miejscach kąpiel jest niebezpieczna – w jeziorze znajdują się liczne podwodne przeszkody. Jest to również dość trudny zbiornik do uprawiania sportów wodnych – charakteryzuje się zmiennymi i nieprzewidywalnymi wiatrami, które wywołane są przez wysokie brzegi i rozczłonkowanie tafli wody.

W sezonie wakacyjnym nad jezioro przybywają setki turystów, którzy chcą cieszyć się tutejszymi pięknymi widokami oraz wypoczynkiem nad wodą. Na jeziorze znajduje się oczywiście kilka przystani, a w sezonie wakacyjnym kursują po nim statki wycieczkowe. Obowiązuje tu zakaz używania silników spalinowych, dzięki czemu możemy się również rozkoszować ciszą i spokojem podczas naszego wypoczynku. Wokół jeziora znajduje się rozbudowana i różnorodna infrastruktura turystyczna, w ramach której działają liczne ośrodki rekreacyjne, a nawet ośrodek uzdrowiskowy. To właśnie położenie nad Jeziorem Solińskim przyciąga do Wołkowyi tłumy turystów. Jest to bowiem niezwykle interesujące miejsce, w którym mamy rzut beretem zarówno do tego wielkiego jeziora, jak też i do gór, dzięki czemu jest ono doskonałym kompromisem między wakacjami na Mazurach oraz w Bieszczadach. Warto tu przyjechać w sezonie letnim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *