Konin – miasto z trudną historią

Konin to miasto na prawach powiatu, położone przy Warcie. Obecnie najczęściej kojarzone z kopalniami węgla i kilkoma znanymi zakładami przemysłowymi. Niewiele osób wie, że Konin ma ciekawą i dość trudną historię związaną z II wojną światową.

Przed wojną, społeczność żydowska stanowiła znaczną część Konina. Czasy wojny i decyzja Niemców o zakwalifikowaniu Konina do terenu III Rzeszy była powodem do "zlikwidowania" społeczności. Wojska niemieckie przystąpiły do masowego mordowania Żydów. Większość została wywieziona do obozów koncentracyjnych lub zabita na miejscu, części udało się uciec. Z wielotysięcznej społeczności żydowskiej po wojnie pozostało w Koninie zaledwie kilka osób tego wyznania.

Lata istnienia tak rozbudowanej społeczności żydowskiej przyczyniły się do tego, że i dziś można znaleźć w Koninie zabytki z tym związane. Synagoga, Żydowski Dom Nauki, zabytkowe kamieniczniki to tylko przykłady judaistycznych wpływów w Koninie. Dziś, po latach od zakończenia wojny zabytków związanych z judaizmem nie ma w tu zbyt wiele, jednak są warte zobaczenia. Ci, którzy zdecydują się dotrzeć do Konina, z pewnością zachwycą się nie tylko starówką, ale i dzielnicą nazywaną Nowy Konin, która leży po prawej stronie Warty.

Noclegi w Koninie
Konin nie jest miastem stricte turystycznym. Warto mieć tego świadomość, planując odwiedzenie tego miejsca. Baza noclegowa Konina oczywiście istnieje, jednak z roku na rok się ulepsza. W mieście znajdziemy głównie hotele i motele, mniej jest pokoi do wynajęcia w prywatnych domach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *