Miejscowość dwóch wód, czyli Unieście

Unieście jest miejscowością letniskową {taką, jak ostatnio opisywane Świnoujście – animacjapolska.pl}, która leży w województwie zachodniopomorskim {wikipedia.org}, w powiecie koszalińskim, w gminie Mielno. Jest to niewielka miejscowość, której liczba mieszkańców wynosi około tysiąca osób, które są na stałe w tym miejscu zameldowane. Unieście jest właściwie połączone z Mielnem. Gdyby nie tabliczka informująca, że teren Mielna jest za nami, a obecnie znajdujemy się w Unieściu, to większość turystów nawet by nie wiedziała, że jest w osobnej miejscowości. Wieś przed drugą wojną światową nosiła niemiecką nazwę Nest, po 1945 roku zmieniono ją na Uniesty. Dopiero dwa lata później nazwa została zmieniona na polską, która pochodzi od staropolskiego imienia Uniegost.

Obecnie Unieście jest samodzielnym sołectwem, które latem zamienia się w letni kurort, chętnie odwiedzany przez wczasowiczów, zwłaszcza tych, którzy lubią nocne zabawy w klubach. Sąsiednie Mielno jest stolicą letniej rozrywki w Polsce. Samo Unieście nazywane jest także miejscowością dwóch wód. Po pierwsze jest to miejscowość nadmorska, która ma wyznaczone własne strzeżone kąpielisko i nadany mu numer 221. Ma ono 100 metrów długości wzdłuż linii brzegowej. Dla turystów przebywających w Unieściu punktem obowiązkowym do odwiedzenia jest też znajdujący się na plaży port rybacki. Jest on wyposażony w dalbę wyciągową i akwatorium o długości stu metrów wzdłuż linii brzegowej. W tym miejscu kutry rybackie wyciągane są na brzeg, więc można je z bliska pooglądać. Natomiast niewiele osób wie, że Unieście to również miejscowość znajdująca się nad jeziorem Jamno. Jezioro to ma powierzchnię lustra ponad dwa tysiące dwieście hektarów. W województwie pod względem wielkości jest na trzecim miejscu, a w Polsce na dziewiątym. Ze względu na swoją wielkość jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych. A latem jest też drogą transportu turystów z Koszalina do Unieścia. Przeprawa przez jezioro statkiem jest jedną z atrakcji turystycznych.

Unieście jest doskonałym miejscem zarówno dla tych, którzy kochają kąpiele morskie, jak i dla tych, którzy wolą spokojne wody jeziora. Dodając do tego dobrze rozwiniętą bazę noclegową {meteor-turystyka.pl} i gastronomiczną, możemy uznać, że jest to świetne miejsce na letni wypoczynek. Noclegi w Unieściu są rezerwowane już zimą, więc dla spóźnialskich może nie wystarczyć miejsc.

2 thoughts on “Miejscowość dwóch wód, czyli Unieście

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *