Sportowa turystyka w Radomiu a baza noclegowa

Mówiąc o turystyce miejskiej często ma się na myśli jej najprostsze elementy, a więc historyczne zabytki, atrakcje przyrodnicze, ciekawe imprezy i wydarzenia kulturalne. Bardzo często zapomina się jednak o równie ważnym aspekcie, który także przyciąga do danego miasta turystów, nierzadko zachęcając ich do pozostania na dłużej. Mowa oczywiście o kwestii sportu – jeśli w jakimś mieście znajduje się znany klub lub organizowane są ważne rozgrywki sportowe, automatycznie wzrasta też jego wartość turystyczna. Dokładnie tak samo jest w przypadku Radomia, który charakteryzuje się posiadaniem jedynego na południowym Mazowszu zespołu siatkarskiego grającego w Plus Lidze.

Kibic to też turysta

Siatkarskie mecze organizowane są często w weekendy, zwłaszcza w fazie finałowej, dlatego dla turystów to doskonała okazja, aby przyjazd do Radomia połączyć ze spędzeniem tu całego weekendu. Przy samym budynku MOSIR, gdzie rozgrywane są mecze, znajduje się z tego powodu między innymi czterogwiazdkowy hotel, gdzie noclegi wynajmują przede wszystkim same zespoły sportowe oraz ich działacze. Znajdują się tu też: schronisko młodzieżowe, bursa i internat wynajmujące pokoje także prywatnym gościom [Radom➪Noclegi➪Meteor]. O tym, że kibice stanowią dużą część turystycznego ruchu, świadczą same przychody restauracji, barów i pubów, w których się zatrzymują i które w czasie meczy mają kilkukrotnie wyższe zarobki niż podczas normalnych dni pracy. Oczywiście kibice korzystają też z innych form rozrywek oferowanych w Radomiu: zwiedzania zabytków, muzeów, w tym Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Jacka Malczewskiego czy Resursę Obywatelską.

Wpływ na turystykę

Sukcesy miejskiego klubu sportowego mają więc bezpośrednie przełożenie na rozwój samej radomskiej turystyki. Im więcej kibiców obcych klubów przyjeżdża do Radomia, tym większa szansa, że miasto im się spodoba i wrócą tu raz jeszcze ze znajomymi lub z rodziną. Tym samym rozwija się automatycznie baza noclegowa, która musi się przystosowywać do nowych oczekiwań gości, ale i baza restauracyjna oraz rozrywkowa. Władze miejskie dbają również o to, aby wiele wydarzeń kulturalnych czy imprez regionalnych zbiegało się czasem z najważniejszymi rozgrywkami sportowymi. Dzięki temu przyjeżdżający goście-kibice mają możliwość wzięcia udziału nie tylko w samym meczu, ale również skorzystania z innych wydarzeń organizowanych w tym samym czasie w Radomiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *