Uzdrowisko Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój jest niewielkim miasteczkiem o turystyczno-uzdrowiskowym profilu, położonym w sercu Gór Izerskich, na Dolnym Śląsku. Położenie powoduje to, że jest tu specyficzny mikroklimat, który od dziesięcioleci jest wykorzystywany do leczenia różnych schorzeń. Na terenie miasta działa uzdrowisko Świeradów-Zdrój, które proponuje kuracjuszom zabiegi lecznicze wodami mineralnymi, radonem i pokładami borowiny.

Świeradów-Zdrój leży w zachodnich Sudetach, niedaleko Jeleniej Góry. Fakt, że leży w dolinie rzeki Kwisy, na wysokości od 450 do ponad 700 m.n.p.m oraz to, że to region o wysokim poziomie wilgotności, gdzie lato jest chłodne i deszczowe, a zimy srogie i mroźne spowodował ukształtowanie się specyficznego mikroklimatu mającego lecznicze właściwości. Mimo, że to niewysoka partia gór, to panujące tu warunki są porównywalne z tymi, jakie występują w wysokich partiach Karkonoszy i Tatr. Lato trwa tu niezwykle krótko, zaledwie 20 do 25 dni, a temperatury w okolicach 0 stopni nawet w lecie nikogo tu nie zaskakują. Całość dopełniają świerkowe lasy, które wpływają na proces rehabilitacji.

Na kompleks uzdrowiskowy Świeradowa-Zdrój składa się Dom Zdrojowy, z punktem obsługi klienta, Centrum Remunatologii i Rehabilitacji, Zakład Radoczynny, Szpital Uzdrowiskowy oraz hotel i dom zdrojowy. Na kuracjuszy czeka wiele zabiegów z wykorzystaniem naturalnych surowców tu występujących. Cykl leczenia obejmuje zabiegi z wykorzystaniem borowiny (kąpiele, okłady, zawijanie) wód mineralnych (kąpiele i spożywanie wody pitnej) czy kąpiele świerkowe. Pobyt w uzdrowisku pomaga poprawić stan ogólnego zdrowia i odzyskać formę. Unikatowe działanie radonu, szlachetnego gazu, zwiększa siły witalne. Zabiegi z wykorzystaniem tego gazu polegają na kąpielach, inhalacjach i płukaniu przyzębia. Radon pobudza system hormonalny i immunologiczny, zwalcza ból i przyspiesza proces regeneracji. Ma także właściwości lecznicze wpływające pozytywnie na skórę. Świeradów-Zdrój bywa nazywany „Doliną Młodości”. To doskonale miejsce na urlop i wypoczynek także dla zdrowych osób, chcących zadbać o swoje zdrowie.

Świeradów-Zdrój jako miejsce noclegu z pewnością nas nie zawiedzie. Szeroka baza miejsc do spania sprawia, że każdy z przyjezdnych znajdzie odpowiednie dla siebie pokoje. Świeradów-Zdrój oferuje wiele atrakcji zarówno w lecie, jak i w sezonie zimowym. Kolej gondolowa na Izerski Stóg, trasy narciarskie, szlaki górskie, trasy rowerowe i wiele imprez w ciągu roku to tylko nieliczne atrakcje, jakie czekają na turystów w mieście.

One thought on “Uzdrowisko Świeradów-Zdrój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *